ABOUT

novesta-blog-bread-and-butter-bbb-2014-7

Thank you for reading the NOVESTAblog! It was created to inform you about the news and inspirations from the Novesta world – a popular Slovak shoe brand.
NOVESTA made it’s humble beginnings in Slovakia’s historic Bata Industrial Park in 1939 specializing in crude rubber and cotton canvas. It quickly became the main supplier to top European designers and shoemakers for over half a century. In 1992, NOVESTA, the brand, was formed. It continues to supply top brands with their crude rubber, but it is now renown as one of the top shoe companies in the world. NOVESTA only uses natural materials in their production and always finishes with a touch of European sensibility.

Ďakujeme, že čítate NOVESTAblog! Bol vytvorený za účelom informovania o novinkách a inšpirácií zo sveta Novesty – populárneho výrobcu kvalitných topánok.
NOVESTA začala svoju históriu v roku 1939 na Slovesnku v industriálnom parku Tomáša Baťu, špecializujúca sa na prírodný kaučuk a bavlnené textílie. Netrvalo dlho a stala sa hlavným dodávateľom viacerým európskym dizajnérom  a výrobcom topánok na ďaľsíe polstoročie. V roku 1992 bola vytvorená značka NOVESTA, ktorá dodnes pokračuje vo výrobe kvalitných tenisiek a gumákov použitím prírodných materiálov.

www.novesta.sk

No Comments

Leave a Reply

[jr_instagram id='3']