HOW TO WEAR

SUIT AND SNEAKERS

If you own a suit, hate wearing it the usual „corporate“ way, but don’t want to diss it completely, we have a solution for you!  Here are 3 stylish examples how to pair pieces of your suit and sneakers in a more casual yet sharp way.

Ak vlastníš oblek, neznášaš ho nosiť tým zvyčajným spôsobom, ale nechceš sa ho úplne vzdať, tento článok je pre teba! Tu sú tri návody, ako využiť časti obleku a nastajlovať ich spolu s teniskami do pohodlných a štýlových outfitov.

1. THE JACKET AND THE JEANS COMBO

Novesta Star Master Petrol

Novesta Star Master Petrol

Want to keep the look somewhat causal, but still want a sharp edge to it? Pair your favourite distressed jeans, Tee and Novesta sneakers with your suit jacket and you are ready for a night out or a day with friends.

Máš rád pohodlný look, ale nechceš vypadať úplne športovo? Daj si na seba svoje obľúbené (hoci aj roztrhané) rifle, tričko, Novesty a celé to spoj so sakom a si ready na drinky s kamošmi!

2. THE PANTS, SHIRT AND SNEAKERS

Novesta Star Master White

Novesta Star Master White

Have a meeting at work today, need to look sharp and want to give it a little twist? Then pairing your suit pants, a nice shirt and Novestas is the best combination.
Máš dnes pracovné stretnutie, potrebuješ vyzerať ako zo škatuľky, ale chceš tomu dať malý twist? Tak potom spojenie košele, oblekových nohavíc a tvojich plátených tenisiek je dokonalá voľba.

3. THE VEST, SHIRT AND JEAN

Novesta Star Master Wine

Novesta Star Master Wine

Most guys are afraid of wearing just the vest alone, but since Mr. Timberlake brought the „sexy vest back“ you have many options of pairing this fashion piece with other garments, such as the white shirt and jeans. Add a tie and you are all set for a hot date!

Väčšina chalanov sa bojí nosiť vestu, lebo nevedia s čím si ju obliecť. Od kedy ju ale pán Timberlake priniesol naspäť do kurzu, tento štýlový kúsok neprestáva byť IN. Obleč si ju s kvalitnou bielou košeľou, jeansami a na nohy hoď Novesty . Pridaj kravatu a si ready hoci aj na rande!

Photo: Rasto Brezovsky
Makeup&Hair: Boris Bordacs
Styling: Jana Tomas
Model: Stanley

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

[jr_instagram id='3']