HOW TO WEAR

Modern Camo

Are you also a big fan of the camo  style, but too worried you’ll end up looking like a bad soldier costume? Style, that got really big in the 90s has never really been off-trend. If you love it as much as we do, here are some outfit inspirations how to wear the modern camouflage in many other versions than the usual green-brownish one you know. Combined with sneakers it gets more causal and modern look.

Páni, ste tak isto fanúšikmi camo (skratka pre camouflage) štýlu, ale bojíte sa, že budete vyzerať ako v zlom vojenskom kostýme? Tento štýl začal svoju slávu v 90tych rokoch, ale nikdy v podstate nevyšiel z módy. Ak ho máte radi tak ako my, tu je zopár inšpirácií ako ho nosiť v iných formách, než klasickej zeleno-hnedej, ktorú poznáte. V spojení s teniskami získa outfit modernejší a pohodlnejší look.

1. The Grey Digital Camo
novesta-blog-modern-kamo-star-master-corduroy-greyVery chic and modern version or the camo. Digital prints have been hitting runways lately in many versions and this is one of them. Together with a green tie and matching sneakers you get a very cas-yet-hip look suitable for the office or even a date.
Veľmi moderná a chic verzia camo trendu. Digitálne vzory sú hitom prehliadok už niekoľko sezón a toto je jeden z nich. Spolu so zelenou kravatou a zladenými teniskami dostanete pohodlný a trendy look do práce, alebo aj na rande.

 

2. The Camo Geometrics
novesta-blog-modern-camo-star-master-felt-blackEarthy colors and geometrics never looked better. Green socks, black felt shoes and you are ready to hit the streets!
Zemité farby v geometrických vzoroch nikdy nevyzerali lepšie. Zladené zelené ponožky, čierne plstené tenisky a si ready vyraziť do ulíc!

3. The Camo Accessory

novesta-blog-modern-camo-star-master-khaki-corduroyIf you don’t really see yourself wearing camouflage on a garment, this option is for you. Go with just an accessory – a scarf, a tie or socks. Underline this look by finishing up with khaki corduroy sneakers.
Ak sa necítite na maskáčové oblečenie, zvoľte doplnky v tomto vzore. Šatka, kravata či doplnky naznačia tento štýl a k dokonalosti ho dovediete teniskami vo farbe kaki.

Photo: Rastislav Brezovsky
Hair&MakeUp: Boris Bordacs
Styling: Jana Tomas
Model: Jan O./Exit Model Management

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

[jr_instagram id='3']