HOW TO WEAR

Blue Wellies

Wellies in a bright color might seem hard to combine, but it’s actually easier than you think! Here is some inspiration on how to wear them in 3 different ways.

Gumáky modrej farby môžu byť na prvý pohľad ťažko kombinovateľné, ale je to jednoduchšie než si myslíte! Tu je návod, ako ich nosiť na 3 rôzne spôsoby.

COMFY CAUSAL

how-to-weal-blue-wellies-gumaky-novesta-blog-1The blues go very well together, if styled right. Divide the blue boot and the blue jean with a creamy warm sock, combine it with a trendy plaid shirt and matching faux sheep skin jacket and you won the prize for the best comfy casual look!

Modrá s modrou idú veľmi dobre dohromady, pokiaľ sú správne nakombinované. Rozdeľte ich telpu podkolienkou v krémovej farbe, doplňte trendy kockovanou košeľou a teplou bundou z imitácie ovčej kožušiny, a vyhrali ste cenu za najlepší casual look!


CITY CHIC

how-to-weal-blue-wellies-gumaky-novesta-blog-3Why to be afraid of color? If you combine the right ones, you can get a very lively and refreshing look. The basics are not to go with more than 3 colors (there are 4 on the picture, but white is not considered a color and compliments her bright sisters very well) and voila! Ready to brighten up the streets.

Prečo by ste sa mali báť farieb? Ak zvolíte tie správne, dostanete veľmi sviežy look. Základom je nemiešať viac ako 3 farby dohromady (na fotke sú 4, ale biela sa nepovažuje za farbu a výborne dopĺňa jej výrazné sestry) a voila! Ste pripravená rozžiariť ulice.


CUTENESS OVERLOAD

how-to-weal-blue-wellies-gumaky-novesta-blog-2 The over-the-knee socks are a fantastic choice when wearing wellies and a skirt – they make the legs look longer and make you look a bit younger 🙂 On colder days you can wear stockings of a lighter color underneath them. Very cute and versatile outfit!

Nadkolienky sú fantastickou voľbou pri kombinácií gumákov a sukne, pretože vám vedia predĺžiť nohy a dodajú mladícky vzhľad. Vo väčšej zime si pod ne obelčte pančuchy o odtieň bledšie a  roztomilý chic outfit je na svete!


WELLIES/GUMÁKY: Novesta Missy Heaven

Photo: Rastislav Brezovsky
MakeUp&Hair: Boris Bordacs
Styling: Jana Tomas
Model: Petra P.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

[jr_instagram id='3']